Skip to main content

מהי הנדסה כימית

מהי הנדסה כימית והנדסה ביוכימית?

הנדסה ככלל מקשרת בין עולמות המדע הבסיסי של כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, ופיסיקה לבין יישומים בעולם האמיתי על ידי תכנון וייצור מוצרים או תהליכים שימושיים. בליבת ההנדסה הכימית והביוכימית נמצא התהליך: על ידי הבנת עקרונות בסיסיים ושדרוג חומרי גלם תוך שימוש חכם באנרגיה ניתן להגיע למוצרים בעלי ערך לחברה האנושית. מהנדסי כימיה וביוכימיה אחראים לפריצות דרך רבות בתחומי הרפואה, הביוטכנולוגיה, המיקרואלקטרוניקה, החומרים המתקדמים, כמו גם מערכות אנרגיה, מוצרי צריכה, ייצור, ופתרונות סביבתיים. דור חדש של יזמים בהנדסה כימית וביוכימית יוצרים רעיונות, מקימים חברות, ומטביעים את חותמם.

על ידי פתרון בעיות טכנולוגיות, מהנדסים כימיים וביוכימיים משפרים את חיינו כבר מעל מאה שנה. מפיתוח שבבי מחשב קטנים ומהירים יותר ועד לחידושים בתחומי מחזור, טיפול במחלות, התפלת מים, והפקת אנרגיה נקייה, התהליכים והמוצרים שהמהנדסים הכימיים והביוכימיים עזרו ליצור נוגעים בכל היבט בחיינו. ההישגים הגדולים של ההנדסה הכימית והביוכימית הינם חדשניים, נועזים, ופורצי גבולות בתחומי האנרגיה, הסביבה, הביו-רפואה, האלקטרוניקה, ייצור המזון והחומרים.

תפקידם של מהנדסים כימיים וביוכימיים שונה מתפקידם של כימאים (אשר אינם מהנדסים). בעוד שכימאים אחראים על יצירת ריאקציות כימיות לקבלת תוצר רצוי, המהנדסים הכימיים והביוכימיים אחראים על כך שתהליכים יתרחשו בעולם האמיתי באופן יעיל, בטוח, ידידותי לסביבה, וכלכלי. מהנדסים כימיים וביוכימיים משמשים כגשר בין המעבדה לבין הצרכן (או החברה האנושית), ובין מדע בסיסי לבין תהליכי ייצור. הם מפתחים קשת רחבה ביותר של מוצרים, החל מסיבים לייצור בדים ועד לאיברים ביולוגים סינטטיים להשתלות.

ההנדסה הכימית והביוכימית היא חלק אינטגרטיבי מתחומים רבים

קשה עד בלתי אפשרי להגיע לרשימה מקיפה של כל המוצרים שהושפעו ממהנדסים כימיים וביוכימיים. רשימת התעשיות שבהן מועסקים מהנדסים כימיים וביוכימיים עשויה לעזור להבין את היקף השפעתם. מהנדסים כימיים וביוכימיים עובדים בתעשיות ייצור, תרופות, בריאות, עיצוב ובנייה, פטרוכימיה, עיבוד מזון, כימיקלים מיוחדים, מיקרו-אלקטרוניקה, חומרים אלקטרוניים ומתקדמים, פולימרים, שירותים עסקיים, ביוטכנולוגיה, פרמקולוגיה, תעשיות ביטחוניות מתקדמות, ועוד. בתעשיות אלה, בוגרי הנדסה כימית וביוכימית נסמכים על הידע שלהם במתמטיקה ובמדע – בעיקר כימיה ופיסיקה – על מנת להתגבר על אתגרים טכניים באופן בטוח וידידותי לסביבה. כמובן, לבוגרי הנדסה כימית וביוכימית יש ידע ויכולות הנדסיות לפתור אתגרים תוך הבנת אופן פעולת מערכות מורכבות. להנדסה הכימית והביוכימית יש תפקיד ייחודי בחיבור בין מדעים מולקולריים לבין הנדסה. בחיבור ישיר לנושאי היסוד המדעיים של כימיה, ביולוגיה, רפואה, מתמטיקה, ופיזיקה – ובשיתוף פעולה הדוק עם תחומי הנדסה כמו חומרים, חשמל ומחשבים, מכונות, ואווירונאוטיקה – הנדסה כימית מציעה הזדמנויות מגוונות וייחודיות.

ובאופן יותר ספציפי?

  • באופן ספציפי, מהנדסים כימיים וביוכימיים משפרים תהליכי עיבוד מזון ושיטות לייצור דשנים על מנת להגדיל את האיכות והכמות של המזון שלנו.
  • הם גם מייצרים את שבבי הסיליקון במתקני ייצור נקיים שעליהם נסמכת כל הטכנולוגיה המודרנית.
  • בנוסף, מהנדסים כימיים וביוכימיים מייצרים תרופות ומייעלים את תהליכי הייצור האלו.
  • הם גם מתכננים תהליכים לשחרור מבוקר של תרופות בתוך גוף המטופל.
  • הם מתכננים תהליכים יעילים יותר לייצור אנרגיה ממקורות קיימים וממקורות מתחדשים.
  • מהנדסים כימיים וביוכימיים מפתחים פתרונות לבעיות סביבתיות, כגון שליטה וטיפול בזיהום.
  • וכן – מהנדסים כימיים וביוכימיים מתכננים, מבקרים, ושולטים בתהליכים כימיים וביוכימיים אשר משמשים לייצור או לשיפור כמעט כל מה שאנחנו רואים מסביבנו ביום-יום.

היכן ניתן לשמוע עוד?

למעוניינים בלימודים לתואר ראשון, ניתן לקרוא על מסלולי הלימוד המגוונים שאנו מציעים, פרסים, הזדמנויות מחקר, תכנית המצויינות, קורסים נבחרים, ותשובות לשאלות נפוצות. הרגישו חופשי ליצור עמנו קשר ולברר פרטים בנוגע לתהליך ההרשמה לפקולטה.

למעוניינים בלימודים לתארים מתקדמים, ניתן לקרוא על המסלולים שאנו מציעים, מלגות ומעונות, ותשובות לשאלות נפוצות. הרגישו חופשי ליצור עמנו קשר ולברר פרטים בנוגע לתהליך ההרשמה לתואר מתקדם בפקולטה.

אתם מוזמנים להתרשם מנושאי המחקר המגוונים שמציעה הפקולטה להנדסה כימית בטכניון, אשר משקפים תחומים פורצי דרך וחדשניים במדע ובהנדסה. מוזמנים לעשות סיור 360o במתקני הפקולטה ובמעבדות המחקר החדשניות ולקרוא על פועלם של חברי הסגל וקבוצות המחקר.