Deans-Word-Banner

דבר הדיקן

שורשי הפקולטה להנדסה כימית על שם וולפסון נטעו זמן קצר לאחר הקמת הטכניון בשנות ה-50 כפקולטה להנדסה כימית ראשונה בארץ. שם הפקולטה ומהותה עברו גלגולים שונים אבל מאז שנות הששים הפכה לפקולטה מובילה, מודרנית ובעלת השפעה בעולם התעשייה הישראלי. התעשייה הכימית הישראלית הפכה לתעשייה השנייה בגודלה בישראל, בעיקר בזכות בוגרי הפקולטה שלנו, כמנהיגים בתעשייה זו.

הייחוד של מקצוע ההנדסה לעומת מקצועות המדעיים, במיוחד בהנדסה כימית, הוא שהמהנדס מנצל את החידושים המדעיים, על בסיס הידע שצבר בכדי להתגבר על בעיות תהליכיות ולהביא למוצרים חדשים ולתעשייה מודרנית. מרכיב מפתח בתכן תהליך מודרני בהנדסה כימית עם השפעה מזערית על הסביבה שלנו. חשוב מאוד להיות בעל נקודת מבט ירוקה במהלך כל שלב של התכן. בוגרי הפקולטה, אשר נחשפו למגוון של קורסים ונושאים, יודעים לנצל היטב את היתרונות שהוקנו להם במהלך לימודיהם.

בפקולטה להנדסה כימית 18 חברי סגל פעילים וכן 12 חברי סגל שפרשו לגימלאות, אשר מייחדת אותם פעילות במחקר ותרומה בהוראה בפקולטה. בפקולטה כ- 420 סטודנטים לתואר ראשון, כ-100 משתלמים לתארים מתקדמים, פנימיים וחיצוניים, עובדים, פוסט דוקטורנטים, חוקרים ואורחים רבים.

בתואר ראשון קיימים שני מסלולים עיקריים: הנדסה כימית והנדסה ביוכימית. מסלול נוסף בהנדסה סביבתית קיים בשיתוף פעולה עם הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, כאשר חלק משמעותי של הקורסים בנושא זה נלמדים בהנדסה כימית. בוגרי שני המסלולים העיקריים, כימית וביוכימית, הם מהנדסים כימאים לכל דבר, כאשר הביוכימאים מתמחים מעט יותר במקצועות הביולוגיה. לאחרונה הפקולטה הידקה את הקשר עם התעשייה הכימית ומהנדסים מהתעשייה מעבירים קורס חדש בפקולטה.

הלימודים בפקולטה מאתגרים ודורשים מאמץ אבל מותאמים בהחלט לבוגרים מצטיינים של בתי הספר התיכונים בארץ. האווירה בפקולטה, בגלל גודלה, נוחה ונינוחה, למרות הדרישות המקצועיות. באופן מסורתי הסטודנטים בפקולטה מביעים את שביעות רצונם במישאלים השונים. הצוות מיומן ומסייע לסטודנטים בכל בעיה. למרות מספר הסטודנטים הרב, אנחנו מקפידים על מדיניות דלת פתוחה, גישה אישית וכמעט משפחתית. הפקולטה מחלקת מידי שנה פרסים לסטודנטים מצטיינים, לסטודנטים עם בעיות כלכליות ולסטודנטים הראויים להוקרה בגלל תרומה חברתית. בוגרי התואר הראשון ביחד עם מצטיינים ממקומות אחרים ממשיכים בתכניות רחבות ללימודי מגיסטר ודוקטורט, במגוון נושאים, תחת הנחיית חברי הסגל. חלקם ממשיכים את לימודיהם לתארים מתקדמים בפקולטות אחרות ובמוסדות אחרים בארץ ובעולם.

אנו רואים חשיבות עליונה בקשר עם כל בוגרינו. אנו עוסקים ביחד עם אגודת בוגרי הטכניון בטיוב הקשר עם בוגרינו לדורותיהם. אנחנו רואים בבוגרינו שליחים של רצון טוב לטובת הפקולטה, לטובת הדור הצעיר ואולי גם כתורמים פוטנציאליים. בוגרים, במסגרת פגישת מחזור, העבירו לאחרונה לפקולטה מילגה לסטודנט לתואר ראשון.

תשתית הפקולטה כוללת מספר רב של מעבדות מחקר מאובזרות-היטב שהפוקוס שלהן הוא על מגוון נושאים כגון : קטליזה כימית, ננוטכנולוגיה, התפלה ומדע-וטכנולוגיה של ממברנות, חומרים ופולימרים, ומיקרוסקופיה מתקדמת. המשאבים החישוביים העומדים לרשות החוקרים שלנו מאפשרים סימולציה של זרימת פלואידים, תופעות עבר, מערכות מולקולריות, מערכות בקרה ועוד. תשתיות שהגיעו לאחרונה כוללות ציוד אנליטי מתקדם למחקר בתחום הננוטכנולוגיה, שנרכש במסגרת מרכז תשתיתי חדש העוסק במיקרוסקופיה ברזולוציה גבוהה של חומרים רכים שהוקפאו. מרכז זה הוא חלק מהמכון לננוטכנולוגיה בטכניון (הנקרא RBNI) המציע שירותים לחוקרים מחוץ ומתוך הטכניון. שתי מעבדות מרכזיות נוספות מוקמות כעת בפקולטה על מנת לאפשר מחקר עדכני על גישות חדשות לייצור מימן ממים, וכדי לקדם טכנולוגיות של תאי דלק. שתי מעבדות אלו הן חלק אינטגרלי של תכנית האנרגיה בטכניון (הנקראת GTEP).

רבים מחברי הסגל מהפקולטה משמשים בתפקידים רבים בהנהלת הטכניון ורואים בכך שליחות. נושאים כמו ננו-טכנולוגיה, אנרגיה, בטחון ומים, בטכניון, נוהלו ומנוהלים ע”י חברי סגל הפקולטה. הפקולטה קולטת חברי סגל חדשים בתקוה שהם יצעידו את הפקולטה לכיוונים מודרניים בנושאי ביוכימיה, קטליזה ואנרגיה. לאחרונה הסתיים  שיפוץ מעבדות ההוראה ההנדסיות והן מהטובות בעולם. בימים אלה משופץ האודיטוריום של הפקולטה. הפקולטה מרחיבה את שטחי המעבדות תוך שיפוץ המעבדות הקיימות, הגדלת מספר המשרדים לחברי סגל זוטר ושיפור תנאי ההוראה לסטודנטים בתארים השונים.

בוגרי הפקולטה נמצאים היום לא רק בתעשיות הכימית הקלאסית, דהיינו תעשיית הפטרוכימיה, האגרוכימיה, האנרגיה, המינרלים והכימיקלים המיוחדים, אלא גם בתעשיות נוספות כמו התעשייה הפרמצבטית, תעשיית המיקרו-אלקטרוניקה, התעשייה הביטחונית, ביו-רפואה, תעשיית ההתפלה ועוד. בוגרינו מוערכים ביותר ומשתלבים בשוק העבודה בקלות יחסית, בכל מקום בו נדרשים ידע וחשיבה יוצרת. לאור צרכי המדינה בגז ונפט פועל במסגרת תוכנית האנרגיה, מסלול לימודים מיוחד בנושאי גז טבעי ונפט לתארים גבוהים.

המעונינים במידע נוסף מתבקשים להתקשר למזכירות הפקולטה.