הנדסת חומרים

כפי שאולי שמת לב, הפקולטה להנדסה כימית מציעה מגמת לימודים המתמקדת בתחום החומרים (תכנית הלימודים במפורט כאן). ייתכן ושמעת גם כי במודעות דרושים מסוימות מפרסמים כי מקום העבודה מחפש בוגר/ת של הנדסת חומרים או הנדסה כימית. למי שמתעניין בתחום החומרים, האם כדאי ללמוד הנדסה כימית או הנדסת חומרים? מה בכלל ההבדל בין תכניות לימודים אלו?

מה בין הנדסה כימית והנדסת חומרים?

על מנת לענות על שאלה זו נסביר תחילה בקצרה מהי הנדסת חומרים ומהי הנדסה כימית.
לימודי הנדסת חומרים מתמקדים בעיקר בהבנת תכונותיהם של חומרים שונים והקשר בין מבנה החומר לבין תכונותיו. מהנדסי חומרים מתמחים בתכנון והתאמת חומרים ליישומים שונים. הנדסה כימית, לעומת זאת, מתמקדת בלימוד תהליכים. בהקשר של עיסוק בחומרים, מהנדס כימיה יעסוק למשל בשאלה כיצד לייצר חומרים שונים, וכיצד לעבד חומרים שונים כך שיתקבל המוצר הסופי האופטימלי. מאליו יובן שתכנון תהליך ייצור או עיבוד חומר דורש הבנה של תכונותיו, ואכן גם בפקולטה להנדסה כימית מוצעים קורסים רבים העוסקים בתכונותיהם של חומרים.

אולם ההנדסה הכימית מטבעה היא מקצוע רחב יותר ולכן בעוד שמהנדס החומרים מעמיק ורוכש ידע רב על חומרים רבים ומגוונים, מהנדס כימי רוכש ידע בתחומים תהליכיים נוספים שאינם בהכרח קשורים לחומרים. בכך, נפתחים בפניו אופקים נוספים ומגוון אפשרויות התעסוקה העומדות בפניו גדל.